Ім’я Валентини Реки відомо далеко за кордонами Сумщини, адже ця оперна зірка підкорила не лише столичну сцену, але й зривала овації за кордоном – у Європі та навіть на інших континентах. Далі на sumy-trend.
Щасливі випадки
Валентина Река народилася у 1937 році в Сумах. Сім’я майбутньої оперної зірки була багатодітна, а всі дев’ять душ тягнула лише мама співачки – Марія Федорівна. Здібності та хист до співу артистична Валя проявила ще у 4-5 років – у дитячому садочку.
У Сумах співачка провчилася до 5 класу, а потім через непорозуміння та напружені стосунки з вітчимом переїхала до тітки в Саратовську область, де провчилася до сьомого класу. Закінчувати школу, повернулась додому. Ще в шкільні роки Валя почала співати в хорі навіть стала солісткою.
До речі, на запрошення представників Сумської обласної філармонії дівчина почала співати у симфонічному оркестрі. Саме там вона знайшла першого професійного наставника – дружину диригента Гека. Вона познайомила талановиту школярку з азами вокальної техніки та звуковедення.

Після закінчення школи Река вже була впевнена, що хоче стати співачкою. Свою мрію вона вирішила втілювати у Києві – подала документи в столичну консерваторію. Тоді 17-річну абітурієнтку не прийняли – сказали повернутись з документами через рік.
Вступити до профільного вишу допоміг випадок. В 1954 році під час урочистого концерту, в якому брала участь майбутня зірка, її помітив директор Луганського музичного училища. Правда, вступила вона на хормейстерське відділення – вокального у навчальному закладі не було. І знову щасливий випадок. До Луганська на гастролі приїхав видатний співак, народний артист Михайло Гришко. Після прослуховування талановитої студентки корифей сцени порадив їй їхати в Київ, вступати до консерваторії. Валя так і зробила.
Вона з легкістю вступила до столичного профільного вишу, і, вже будучи студенткою, почала робити перші кроки на оперній сцені. Река брала участь у постановках оперної студії при ВУЗі – співала партії відомих спектаклів.
Всесвітнє визнання
Река була студенткою останнього курсу, коли її після прослуховування прийняли як стажистку в столичний оперний театр, а згодом взяли до складу солістів. Дебют Валентини відбувся в опері «Царева наречена» Римського-Корсакова.
Працюючи в театрі, вона сумлінно готувалася до важливого конкурсу вокалістів на VIII-му фестивалі молоді в Хельсінкі, звідки Река повернулася переможницею.
Ще одним її тріумфом були гастролі з оперою «Кармен». На сцені українка виступала з багатьма болгарськими оперними зірками.
У 1967 році Река стала лауреатом міжнародного конкурсу співаків у болгарській Софії та отримала почесну третю премію. Заслуги нової оперної зірки були відзначені присвоєнням їй в тому ж році звання заслуженої артистки України.

За свою творчу кар’єру вона співала у «Большом театре», на сцен театрів Угорщини, Польщі, Югославії, Австрії, Німеччини, Куби і Канади. А на сцені рідного Київського оперного театру Река тріумфально виступала тридцять років. Її мецо-сопрано зачаровувало слухачів.
Її талант високо цінували всесвітньо відомі колеги та мистецькі авторитети – професор Міланської консерваторії Елліо Батальо, соліст «Метрополітен Опера» Джером Хайнс, прославлений на весь світ болгарський тенор Ніколо Ніколов та інші.
Правда, у 1970-х роках з приходом до театру нового головного режисера Стефана Турчака поступово настали часи її творчого забуття. Проте це випробування не вплинуло на любов глядачів до оперної діви – вона не покидала рідний театр, співала другорядні партії, сумлінно виконувала обов’язки асистента режисера.
Згодом Валентина Миколаївна сама стала режисером оперної трупи Національної опери України обіймала цю посаду багато років поспіль. Її заслуги не залишились непомченими – у 2008 році їй було присвоєно почесне звання Народної артистки України.
Реку по праву вважають однією з кращих Кармен, Аїд, Азучен, Амнеріс на столичній оперній сцені.