Анатолій Мокренко: як легенда опери стояв у витоків Незалежності

Анатолій Мокренко – легенда оперної сцени України, уродженець Сумщини, перший виконавець легендарної пісні-символу «Два кольори», справжній патріот своєї Батьківщини, невтомний ентузіаст та громадський діяч. Далі на sumy-trend.

Грані таланту

Анатолій Юрійович з’явився на світ 22 січня 1933 року в сели Терни Сумської області. Родина у нього була багатодітна, жила дуже скромно, але змалечку хлопчику прививалася любов до народної пісні – він слухав мамин спів та його душа линула до творчості. 

Мокренко здолав непростий і тернистий життєвий шлях. Він стійко пройшов війну, окупацію, розруху та злидні. 

Школу Анатолій закінчив із золотою медаллю. Цікаво, що своє професійне життя Анатолій Юрійович зв’язав спочатку з… інженерією. Він здобув освіту одразу у двох військових училищах, а у 1956 році – закінчив Київський політехнічний інститут з відзнакою за спеціальністю «інженер-геолог». Проте навіть у виші співав – став солістом зорової капели КПІ.

Випускник встиг попрацювати гірничим інженером-геологом,  багато подорожував – його поїдки були пов’язані в першу чергу з професійною діяльністю. Він побував на Кавказі, в Криму, на Північному Уралі, в Карпатах. Проте доленосні шляхи все ж таки привели Анатоля Юрійовича на велику сцену – за покликом серця.

Він поєднував важку роботу з навчанням вже у профільному ВУЗі. Мокренко доводилося часто брати академвідпустки, тому здобуття освіти затягнулося на довгі сім років.

В у 1963 році він закінчив Київську консерваторію ім. П Чайковського по класу вокалу,  одразу ж потрапив на велику сцену.

З 1963 по 1968 рік Мокренко був солістом оперної студії при рідній Київській консерваторії – саме там він набрався досвіду та познайомився з відомими представниками оперного мистецтва. Згодом співак став вже солістом Київського театру опери та балету, а з 1991 по 1999 роки – гендиректором і художнім керівником цього закладу. 

В його творчому доробку більше 40 провідних партій та віддав сцен понад піввіку. Він співав на сценах США, Франції, Німеччини, Англії, Іспанії, Швеції, Канади та багатьох інших країн. Його розкішний баритон впізнавали поціновувачі оперного мистецтва по всьому світу.

Виконував Анатолій Юрійович  естрадні пісні, багато записувався на радіо та ТБ, знявся у кількох кінофільмах (наприклад, легендарні  «Тигролови», «Чорна рада» та інші). Саме Анатолій Юрійович був першим виконавцем культової пісні «Два кольлори».

В 1985 році Мокренко обіймає посаду професора кафедри вокального співу Київської консерваторії ім. Чайковського.  З 2001 по 2003 рік він очолював відділ культури Інституту МОН України.

23 серпня 1995 року Анатолія Юрійовича нагородили почесною відзнакою президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» V ступеня.

Справжній патріот

Співак щиро та ніжно, всім серцем любив рідну Україну. Він був справжнім патріотом не на словах, а на ділі. 

В 70-ті Анатолій Юрійович очолював Київське міжобласне відділення Українського театрального товариства, також був депутатом Київської міськради, виступив одним із засновників Товариства української мови ім. Шевченка, був членом президії Товариства «Україна», ради Товариства «Просвіта», Національної ради Конгресу української інтелігенції.

Ще до офіційного проголошення Незалежності, з 1985 по 1990 роки разом з композитором Георгієм Майбородою та письменником Олексою Ющенком він брав участь у  публічних заходах щодо боротьби за незалежність рідної України. У 1990 році саме Мокренко став ініціатором святкування 500-річчя від дня заснування Чортомлицької Січі (або, як її ще називають – Стара Січ). Подія пройшла з розмахом та великим успіхом. 

Анатолій Мокренко пішов з життя 24 березня 2020 року у віці 87 років. Його долю обірвала важка хвороба.

Comments

.,.,.,.