Українська пісня та українська мова в етері сумських ФМ зараз явище цілком природне, але як все починалося? Далі на sumy-trend.
Перша радіостанція в Сумах після проголошення незалежності країни з’явилася у 1997 році і отримала назву «Топ-радіо». Її засновник по сумісництву редактор – Сергій Шепілов. Він загорівся ідеєю створення першого українського радіо у рідних Сумах. Варто зауважити, що перше повністю україномовне радіо з’явилося в Україні лише у 2016 році.
З чого все починалось
Шепілов з дружиною працювали за контрактом в Німеччині, де їм й спало на думку створити першу радіостанцію у Сумах. Вони скуповували місцеві диски з рок-піснями, адже були прихильниками жанру, і мріяли, щоб вони звучали в ефірі.
Повернувшись в Україну в 1994 році, Сергій на ТРК «Відікон», де працював, знайомиться з Олександром Папусем . Разом вони реєструють комерційну компанію й подають заявку на отримання ліцензії до Нацради з питань телебачення та радіомовлення. Відповідь довелось чекати 4 роки. Вирішити питання допоміг представник відомства Сумської області Микола Гриценко. Через два місяці Сергій отримав ліцензію на мовлення на частоті 106,4.

Найвідомішими неформальними проєктами першого сумського радіо були “Пісні нашого двору” та “Золотий мікрофон”. Ці програми прославилися на всю Україну, а інші області навіть запозичили ідеї подібних неформальних проєктів.
Україномовній пісні бути
З тих пір пройшло немало часу, але проблеми україномовного мовлення залишились. Проте були суттєві позитивні зрушення.
За підсумками 2018 року Сумщина потрапила у топ-5 лідерів по реалізації проекту «Мовлення громад». Цей проект був запроваджений у 2015-2018 роках для сприяння розвитку місцевого радіомовлення в Україні – створення FM-радіостанцій з акцентуванням на події, що відбуваються саме у громадах.
За словами представниці Нацради України з питань телебачення і радіомовлення в Сумській області Лариса Якубенко, за 2018 рік кількість місцевих радіостанцій збільшилася вдвічі. За підсумками першого півріччя 2019 року концентрація на прикордонні Сумщини склала 46%.

Тоді ж обсяг україномовних пісень в ефірі місцевих радіостанцій склав приблизно 81%. Місцеві FM намагалися максимально часто ставити композиції на рідній мові. Наприклад, у плей-листі сумської радіостанції «ДІВА РАДІО» та конотопської «ВЕЖА» в підзвітний період були пісні вітчизняних виконавців українською мовою.
За статистикою за 2019 рік, найбільше покриття мав мовник «Українське радіо» – 90%, трохи меньше «РАДІО ПРОМІНЬ».
У 2019 році Національна рада замовила додатково 14 радіочастот для населених пунктів прикордонних районів. І якщо раніше частоти були для районних центрів, то потам – для прикордонних сел і містечок.
Тоді ж для збільшення кількості радіомереж в прикордонних районах Національна рада надала знижку 70% для радіомовників з ліцензійного збору та продовження ліцензій. Але основна проблема місцевих FM – нестача кадрів у районах.
Воєнні реалії
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну місцевим мовникам прийшлось дуже скрутно. Наприклад, Охтирське радіо вело ефіри під обстрілами. На початку березня у ТРК «Тростянець» почалися проблеми з Інтернет-з’єднанням та електрифікацією.
Директорка ТРК “Тростянець” Олена Смілянська розповіла, що 8 березня стало відомо – співробітників телерадіокомпанії розшукують окупанти, аби запустити пропагандистськ передачі. Колективу довелося терміново їхати з Тростянця. Тільки 4 липня ТРК “Тростянець” відновила цифрове мовлення.